Türkiye Cumhuriyeti

Şanhay Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Adres Beyanı Ve Başkonsolosluğa Kayıt Hakkında Duyuru , 08.08.2013

T.C. ŞANHAY BAŞKONSOLOSLUĞU'NUN DUYURUSU

(5 TEMMUZ 2013)

1.  Ülkemiz mevzuatı uyarınca, vatandaşlarımızın yerleşim yeri adresleri, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından  “Adres Beyan Formu”yla Adres Kayıt Sistemi’ne (AKS) kaydedilmektedir. Yurtdışında altı aydan fazla ikamet eden vatandaşlarımızın ikamet adresleri ise Büyükelçilik ve Başkonsolosluklarca AKS’ne kaydedilmektedir.

Son dönemde vatandaşlarımızın Nüfus Müdürlükleri’nde gerçekleştirmek istedikleri evlilik ve doğum tescil gibi muhtelif işlemlerin, “Adres Beyanları bulunmadığı” gerekçesiyle Nüfus Müdürlükleri tarafından kabul edilmediği görülmektedir.

Nüfus işlemleri ve diğer resmi işlemlerde zorluk çekmemeleri bakımından, görev bölgemizde yaşayan ve yurtdışı adres bildirimlerini henüz yapmamış olan vatandaşlarımızın ve aynı adreste bulunan aile üyelerinin, adres kayıtlarının yurtdışına alınması ve Türkiye’de bulunan adres bilgilerinin sisteme kaydedilmesi amacıyla Başkonsolosluğumuza başvurmaları rica olunur.

Adres Beyanı hakkında detaylı bilgiye Başkonsolosluğumuzun aşağıdaki internet adresinden ulaşabilirsiniz.

2.   Başkonsolosluğumuz buna ek olarak, görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek ve olası acil durumlarda kendilerine ulaşabilmek amacıyla, arşivinde kayıtlı adres ve kimlik bilgilerini güncellemeye başlamıştır. Bu kapsamda, Şanghay, Anhui, Jiangsu ve Zhejiang’da yaşayan vatandaşlarımızın ekte iletilen “Başkonsolosluk Kayıt Formu”nu doldurarak bir adet nüfus cüzdanı fotokopisiyle birlikte Başkonsolosluğumuza bizzat ya da consulate.shanghai@mfa.gov.tr  adresine e-posta yoluyla ulaştırmaları önemle rica olunur.

Son 3 ay içinde sözkonusu formu doldurarak Başkonsolosluğumuza teslim eden vatandaşlarımızın bu işlemi tekrar yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

3.   Web-sayfamızda yapılan düzenleme neticesinde, vatandaş ve vize işlemlerine ilişkin temel bilgilere ve gerekli belgelerin listelerine Başkonsolosluğumuz web-sayfası üzerinden erişilebilmektedir. İlgili internet adresleri keza aşağıda sunulmaktadır.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Şanhay Başkonsolosluğu

******

Adres Beyani : http://sanghay.bk.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=129449

Baskonsolosluk Kayit : Ekli Form.

Temel vatandas ve belge tasdik islemleri (Turkce): http://sanghay.bk.mfa.gov.tr/Default.aspx  (“Bilgi notlari” basligi altinda)

Vize basvurularinda istenen belgeler ve genel esaslar (Turkce): http://sanghay.bk.mfa.gov.tr/Default.aspx  (“Bilgi notlari” basligi altinda)

Vize basvurularinda istenen belgeler ve genel esaslar (Cince ve Ingilizce): http://shanghai.cg.mfa.gov.tr/  (“Info Notes” basligi altinda)

Baskonsoloslukta belge onayina dair esaslar (Cince ve Ingilizce): http://shanghai.cg.mfa.gov.tr/  (“Info Notes” basligi altinda)

İlgili Dosyalar :

- Kayıt Formu